Sivrihisar ve Ordu Caddesi

SİVRİHİSAR VE ORDU CADDESİ

Türk Ordusunun, kazandığı 25-30 Ağustos Zafer Haftası etkinlikleri, ülke genelinde kutlanıyor. Ne var ki Sivrihisar’ da, Zafer Haftası ve Sivrihisar’ın, Kurtuluş günü ve ondan sonraki günlerde, Türk Ordusunu, sürekli hatırlatan ilçedeki “ORDU CADDESİ”nin, isminin,“NABİ AVCI CADDESİ” olarak değiştirilmesi, ilçede kabul görmedi.

Bugüne kadar, sözlü, telefonla ve e-maillerle, birçok tepki dolu görüş geldi. Bu tepki Sivrihisar halkının, İstiklal Savaşında olduğu gibi, Türk Ordusu’na olan sevgisinin bir göstergesidir.

O nedenle de “ORDU” kavramı sürekli canlı tutulmalı, İnsanlarımıza da her vesile hatırlatılmalıdır. Sivrihisar’ da, ismi değiştirilen, “ORDU CADDESİ”, en güzel örnekti.

Aslında insanlarımız, tepkisi, “NABİ AVCI” ismine değil, Türk milletinin ortak değeri olan, “ORDU“ isminin kaldırılmasınadır. Sivrihisar’ da, birçok cadde varken, Ordu Caddesinin ismi, neden, “Nabi Avcı” caddesi olarak değiştirildi, en iyi deşikliği yapan kişi-kişiler bilir ama bu değişiklik, tarihi başarılarla dolu, özellikle kurtuluş savaşında, “TÜRK ORDUSU”na, her türlü fedakarlığı, yapan Sivrihisar’a, yakışmadı.

O nedenle de Sivrihisar Belediyesi, kararını, bir kez daha değerlendirerek, ismi iade etmeli, Nabi AVCI ismi de, başka bir Caddeye vermelidir. Veya haberi olmadan, isminin verildiğini tahmin ettiğimiz, milletvekilimiz, Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI, “Ordu Caddesi” isminin, tekrar verilemesi için, Zafer Haftasında, girişimde bulunarak, bu yanlışlığı düzeltmelidir.

***

Mustafa KANTARCI – 28 Ağustos 2018

Özet Alıntı: İstikbal Gazetesi

Yorum Yaz

Mail adresi yazarsaniz yayinlanmayacaktir.
Gerekli alan*