Nasreddin Hoca Festivali “Davet Korteji” Yürüyüşü

ESKİŞEHİR’DE NASREDDİN HOCA FESTİVAL KORTEJİ

Bu yıl ikincisi organize edilen Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali, “Davet Korteji” ile başladı.

Kortej yürüyüşüne Türkiye’nin yanı sıra 5 ülkeden Eskişehir’e gelen halk dansları ekipleri, geleneksel kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu.

Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan, Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Güney Kore, Hindistan, Makedonya ve Rusya Federasyonu’na bağlı Karaçay Çerkez Cumhuriyetinden gelen halk dansları topluluğu üyeleri, temsili Nasreddin Hoca olan Gürbüz Karaca ile birlikte Vilayet Meydanı’na kadar yürüdü.

Ülkemizden ve Çeşitli Ülkelerden Gelen Yabancı Misafirlerimizinde Yer Aldığı Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali Kortej Yürüyüşü ve Ekiplerimizin Gösterileri.

Yürüyüş sırasında temsili Nasrettin Hoca Karaca, vatandaşlara şeker ve balon dağıttı. Halk dansları topluluğu ekipleri de vatandaşlar için gösteriler sundu.

Sivrihisar İlçe Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, gazetecilere yaptığı açıklamada, festival boyunca dünyanın pek çok ülkesinden misafirleri ilçelerinde ağırlayacaklarını söyledi.

Vali Çakacak, Festivale Gelen Konukları Makamında Kabul Etti

Vali Özdemir Çakacak, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’yü ve “Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali” ne katılmak üzere Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı konukları makamında kabul etti.

Nazik ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak, Nasrettin Hocanın tarihi bir kişilik olmanın ötesinde Türk milletinin felsefi zekasını öne çıkaran bir kişilik olduğunu söyledi

29-30 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirecek olan Sivrihisar Uluslar Arası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivalinde bir araya gelmenin mutluluğu yaşadıklarını bildiren Vali Çakacak, “Festivale katılmak için Eskişehir’e gelen misafirlerimizin kendi evlerindeki gibi rahat etmelerini arzu ediyoruz. Festival kapsamında, bütün insanlığa mal olmuş Nasreddin Hoca gibi büyük bir değerin ve Türk kültürünün tanıtılması, yaşatılması amaçlanmaktadır. Geçmişimizden gelen kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması ve aynı zamanda uluslararası alanda tanıtılması bizim için önemlidir.” dedi.

Dünyanın Dört Bir Yanından Sivrihisar’a Geliyorlar

Sivrihisar, Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali kapsamında ilçeye gelen konuklarını ağırlıyor.

Sivrihisar Belediyesi tarafından düzenlenen ve 29-30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Makedonya, Hindistan, Kuzey Kıbrıs, Karaçay Çerkez Cumhuriyeti, Güney Kore’nin yanı sıra yurt içi ve dışından gelen 250 misafir Dünyanın Merkezinde ağırlıyor.

Festival kapsamında gösterilerini sergilemek üzere gelen Rusya Federasyonu Hindistan halk dansları topluluğu, Kuzey Kıbrıs halk dansları grubu, Makedonya Halk Dansları Topluluğu, Karaçay Çerkez Cumhuriyeti Dans grubu, Güney Kore Halk dansları topluluğu, Edirne Taşköprü Dans Grubu ve Kuzeyin Uşakları halk dansları topluluğu sahne alacak.

Festival öncesinde gelen gruplar Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’yü makamında ziyaret ederek ilçede ağırlamasından dolayı teşekkür ettiler. Misafirler, ülkelerinden getirdikleri hediyelerini Başkan Yüzügüllü’ye takdim ettiler. Başkan Yüzügüllü, misafirleri ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “29-30 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Sivrihisar Uluslar Arası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivalinde bizlerle olmanızdan dolayı memnuniyet duydum, bunun için öncelikle size teşekkür ediyorum.

Türkiye’de artık bir eviniz ve dostlarınız var. Bundan sonra Sivrihisar’ı bir eviniz, beni de bir dostunuz olarak görebilirsiniz. Sizi burada ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ben, ekibim ve sıcak Sivrihisar halkı sizin Sivrihisar’da geçireceğiniz zaman boyunca güzel vakit geçirmeniz ve tüm ihtiyaçlarınızın karşılanabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Sivrihisar’ın hatıralarınızda kalması dileğiyle, ikinci evinizi unutmayınız” dedi.

Farklı ülkelerden gelen katılımcılar ve dans toplulukları, başlayacak olan Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali öncesi kortej yürüyüşü düzenleyerek ‘festivale katılın’ çağrısında bulundular.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan ‘Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’, farklı ülkelerden gelen katılımcılar ile yarın başlıyor. Güney Kore, Hindistan, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Karaçay Çerkez Cumhuriyetinin yanı sıra, Ankara, Kastamonu ve Eskişehir’den de katılımcıların olduğu ekipler, düzenlenecek olan şenlik için yürüyüş gerçekleştirdi. Es Park karşısından başlayan yürüyüş, dans gösterileri ile devam etti. Yolda büyük ilgiyle karşılaşan katılımcılar, temsili Nasrettin Hoca eşliğinde çocuklara şeker dağıttı. Son olarak Eskişehir Vilayet Meydanı’na gelen ekipler, burada da dans gösterileri yaparak bütün vatandaşları Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali’ne davet etti.

Son Dakika Güncel Sivrihisar Haberleri

Categories: Haber Arşivi

Yorum Yaz

Mail adresi yazarsaniz yayinlanmayacaktir.
Gerekli alan*