Burası Sivrihisar

– BURASI SİVRİHİSAR –

Anadolu coğrafyasının her döneminde, önemli bir yerleşim merkezi olan Sivrihisar, tarih süresince pek çok medeniyetlere ev sahipliği yaparken, bünyesinde barındırdığı tarih ve kültür değerleriyle haklı bir övgüye sahiptir.

Bu değerlerinin günümüze yansıtılmasında, özellikle geleceğimizin güvencesi genç kuşaklarca tanınmasına, imkanlar ölçüsünde hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Tanıtım konusunun yanında, özellikle kültürel çalışmalarımızda bizlere güç ve destek veren kurum, kuruluş ve kişilere şükranlarımızı sunarız.

İnsanoğlunun kıymeti dünya uygarlığına yaptığı katkılarla ölçülmelidir. Sivrihisar bu bağlamda tarih süresince ve her konuda pek çok değerlere imza atmış, bu değerler günümüzde ciddi olarak önemsenme ve gelecek kuşaklara değerli miraslar bırakacağımızı düşünmekteyiz. Selçuklu ve Osmanlı mimarı stilin bütün örneklerini Sivrihisar’da görmek mümkündür. Örf ve gelenekleri her dönemden objeler sunmakta, mutfağının zenginliğini Selçuklu – Osmanlı hatta 500 hanenin yaşadığı Ermenilerden bizlere mirastır. El işleri yine özellikle altın işlemeciliğin ürünleri Sivrihisar ismiyle anılır. Toprak ürünleri ile çevresinde hep örnek olmuş, yakın tarihimizde 14 çeşit üzüm yetiştirildiği önemli değerlerimizdendir.

Yakın tarihimizde özellikle kurtuluş savaşımızda olaylara ev sahipliği yapan Sivrihisar, Tarihçi, araştırmacı yazar merhum üstat Turgut ÖZAKMAN’la görüşmemizde. Sivrihisar isminin bende çok farklı bir yeri vardır. “Şu Çılgın Türkler” eserinin yazımında. Sivrihisar ve yöresini ilham aldım demişlerdi. Görüldüğü gibi yüzyıllar boyunca insanların değer verip mekan tuttukları Sivrihisar, paha biçilmez bir hazinedir. S.E.V.

Categories: Arşiv

Yorum Yaz

Mail adresi yazarsaniz yayinlanmayacaktir.
Gerekli alan*