Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri

2017 yılı Uluslararası Nasreddin Hoca Şenlikleri etkinliği, Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali adıyla ilçemiz Sivrihisar’da yapılacak. On-binleri ağırlayacak olan ilçemizde Sivrihisar Belediyesi hazırlıklara başladı. 30 Haziran, 1-2 Temmuz tarihlerinde üç gün sürecek olan festival etkinliği açık hava heykel müzesi yanında yapılacak.

İLK GÜN ETKİNLİK PROGRAMI

10:30– Festival Başlangıcı

10:45– Karikatürcüler Derneği Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması Seçkiler Sergisi (A.Ü. Karikatür Sanatını Araştırma ve Uygulama Merkezi katkılarıyla)
– Şafak TAVKUL Nasreddin Hoca Çeşitlemeleri Resim Sergisi
– Osmanlı Arşivlerinde Sivrihisar (Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü) (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)
– 2003 yılı Nasreddin Hocanın Kızının Mezarının Kurtarma Kazısının Prof. Dr. M. Erol Altınsapan Arşivinden fotoğraf Sergisi (Nasreddin Hoca Anıt Parkı)

11:00– Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi Açılışı

11:30– Uluslararası Sivrihisar Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali Açılış Konuşmaları

12:30– Uluslararası Halk dansları Toplulukları Gösterisi

12:45– Sivrihisar yöresel ürün standları ve geleneksel çocuk oyunları (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)

14:00– Geleneksel Nasreddin Hoca bulgur pilavı ve helva ikramı (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)

14:30– DJ Performans İrfan ASLANHAN (PAL FM)

15:00– Graffiti Show

15:30– Geleneksel çocuk oyunlarının oynandığı çocuk etkinlik alanı

16:00– Uluslararası Halk dansları Toplulukları Gösterisi (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)

18:00– DJ Performans

19:00– Uluslararası Halkdansları Toplulukları Gösterisi (Açık Hava Heykel Müzesi Alanı)

21:00– Mustafa Ceceli Konseri ve Havai Fişek Gösterileri

***

Sivrihisar.web.tr olarak, Sivrihisar’ın değerlerinden olan ve yıllarca ihmal edildiğinden dolayı sahip çıkılmayan hocamızı daha iyi tanımak, tanıtmak ve etkinliğe katkımız olması açısından, çeşitli yönlerinin anlatıldığı Nasreddin Hoca özel sayfasını yayınladık.

Basından Alıntılar

ON BİNLERE HAZIRLIK

Sivrihisar, 2017 yılı Nasreddin Hoca Festivali için büyük bir hazırlığa başladı. Sivrihisar Belediye Başkanı Yüzügüllü, bu yıl on-binleri ilçede ağırlamaya hazırlandıklarını söyledi.

Son yıllarda yapılan birçok etkinlik ve festivalle adını her geçen gün daha çok duyuran Sivrihisar, bu yıl da Nasreddin Hocayı birçok etkinlikle ve dolu dolu bir şenlikle anmaya hazırlanıyor.

Sivrihisar Belediyesi, 30 Haziran, 1-2 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali için teyakkuza geçti. Açık hava heykel müzesi yanında festival alanı hazırlanıyor. Ünlü heykeltıraş Metin Yurdanur’un da heykellerinin bulunduğu alanda binlerce kişilik festival alanı oluşturulacağı belirtiliyor.

Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, festivale on binlerce kişiyi beklediklerini belirterek, çalışmaların belediye ekiplerince itinayla yapıldığını söyledi. Yüzügüllü, Nasreddin Hocanın Sivrihisar ile özdeşleştiğini belirterek, bu yıl çok büyük bir festivalle Sivrihisar’ın adını daha çok duyuracaklarını kaydetti.

Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü’nün de ön ayak olduğu Eskişehir’deki akademisyenlerin çalışmaları ile Sivrihisar’da bulunan mezar taşının Nasreddin Hoca’ya ait olduğu kanıtlanmış, Sivrihisar Belediyesi tartışmalara son noktayı koymuştu. Sivrihisar’da geçtiğimiz yıl düzenlenen Nasreddin Hoca Anma Etkinliklerinde Nasreddin Hocanın ve kızı Fatma Hatun’un anıt mezarları başında dua edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da, “Nasreddin Hocanın mezarının da Sivrihisar’da olduğuna dair tarihi belgeler, Sivrihisar’ın elinin çok sağlam olduğunu gösteriyor. Nasreddin Hocanın doğum yerinin Sivrihisar olduğu bilinirdi. Ölüm yerinin de Sivrihisar olduğu ortaya çıktı. Belgeler bunu gösteriyor” demişti. Bu olay ülke genelinde de büyük yankı uyandırmıştı. Ahmet Cemil Akdoğan, 2 Eylül Gazete – 16.05.2017

***

Mustafa Kantarcı’nın 2 Haziran 2014 tarihli İstikbal Gazetesinde yayınlanan yazısı

Nasreddin Hoca şenlikleri, geçmiş yıllarda bir hafta sürer, Eskişehir, Sivrihisar ve Nasreddin Hoca Beldesinde, çeşitlik etkinliklerle kutlanırdı. Bu gelenek, zamanla, erozyona uğradı. Bu yıl Nasreddin Hoca Şenlikleri bir gün olarak belirlendi. 8 Haziran 2014 Pazar günü Nasreddin Hoca Beldesinde kutlanacak.

Oysa Nasreddin Hoca etkinliklerinin, ildeki halk, sivil toplum örgütleri ve kurum/kuruluşların katılımı ile il, ulusal ve uluslararası perspektifte hazırlanması ve icraata alınması, Nasreddin Hocanın tanıtılması Eskişehir açısından daha yararlı olurdu.

Aslında geçmiş yıllarda, Eskişehir’de, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, her yıl sivil toplum örgütleri ve ilgili kurum/kuruluşlar ile kapsamlı toplantılar yaparak, “Ortak akıl”, “ortak payda ” ve “toplum katılımı” kavramları ışığında, programları belirlerdi. Zamanla bu gelenekten de vazgeçilerek resmi programa dönüldü. Oysa halka rağmen, Nasrettin Hoca Şenliklerinde başarılı olmak mümkün değildir.

Öte yandan, Nasreddin Hocanın Sivrihisar’da doğduğu ve öldüğü kesinlik kazanmasına rağmen, Eskişehir ve Sivrihisar, Nasreddin Hocaya yeteri kadar sahip çıkmıyor. Oysa Akşehir, Nasreddin Hocaya, ulusal ve uluslararası bazda sahip çıkıyor. Akşehir’de, kurum ve kuruluşlar, özellikle de sivil otorite, şenliklere ciddi katkıda bulunuyor. Her yıl Nasreddin Hoca ile ilgili sürekli ve kalıcı projelerle Nasrettin Hocayı tanıtıyorlar.

Her yıl da Nasreddin Hoca Şenlikleri, Akşehir ilçesinde 5-10 Temmuz tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleşiyor. Gönül isterdi ki Akşehir ve Sivrihisar, şenliklerde birbirlerine destek olsun, işbirliği yapsınlar. Neden bilinmez, Nasreddin Hoca, evrensel bir kimliğe sahip olmasına rağmen, Nasreddin Hoca Şenliklerinde, bir türlü, bu birliktelik sağlanamadı. Ayrıca Nasreddin Hoca, ülkemizde gerçek kimliği ile tanıtılamadı. Genellikle de kamuoyuna güldürü, mizah, fıkra ve nükte üstadı olarak tanıtıldı.

Oysa Nasreddin Hoca, “HALK FİLOZOFU”, “SOSYOLOG” , “MÜDERRİS”, “ALİM”, “PSİKOLOG” “HUKUKÇU” ve” TASAVVUFÇU” dur. Yani bir düşünürdür. Bütün bu meziyetlerinin gereğini, halkın anlayacağı dille, yani nükte şeklinde, fikir ve düşüncelerini aktarmaya çalışmıştır. Nasreddin Hocanın bu yönleri dikkate alınmadığı gibi yeteri kadar da hakkında araştırma yapılmadı.
Ayrıca Nasreddin Hoca’ya ait, piyasada çok sayıda eser mevcuttur. Ancak tamamına yakını, kulaktan dolma bilgiler ve fıkralarla doludur. Pek çok fıkranın, Nasreddin Hoca’ya ait olmadığı da ortadadır. Maalesef bazen de, Nasreddin Hoca şenliklerinde, fıkra yarışmaları düzenlenerek, tarihsel süreç içindeki hatalar devam ettiriliyor.

Nasrettin Hoca’nın tanıtılmasında, ilgililer ve halkımız kadar, örgün eğitim kurum ve kuruluşlarımızın, özellikle de üniversitelerimizin büyük sorumluluğu var. Çünkü üniversitelerimizin ilgili bölümleri, Nasreddin Hoca’yı araştırma konusu yaparak, elde ettiği bilgileri kamuoyu ile paylaşması gerekir. Ayrıca ülkemiz genelinde, hiç değilse Eskişehir’ deki eğitim kurumlarımızda, Nasreddin Hocanın tanıtılması için örgün eğitimin her kademesinde, öğrencilerin seviyelerine uygun üniteler hazırlanarak, çocuklara aktarılsa, Nasreddin Hoca gerçek kimliği ile tanınacak ve tanıtılacaktır.

Türk tarihinde kimi cesareti, kimi fedakârlığı, kimi sadakati, kimi düşünceleri ile şöhret bulmuş mümtaz insanlarımız vardır. Öyleleri vardır ki, isimleri anıldığında, karakterleri akla gelir. Yunusemre ve Nasreddin Hoca, bu insanlarımızdan ikisidir. Bu iki düşünürümüzü, bugünkü ve gelecek nesillere tanıtma görevi, öncelikle eğitim kurum ve kuruluşlarına il, ilçe ve beldelerimize, Üniversitelerin ilgili bölümlerine ve Halk Bilimcilerimize düşmektedir. Ancak yabancı halk bilimcileri ilgi gösterirken aynı ilgi, Türk halk bilimcilerinde yoktur.

Nitekim Nasreddin Hoca ile ilgili araştırma yapan Japon Halk Bilimcisi, MİKSİKO KOJİMA ile Nasreddin Hoca ile ilgili sempozyumda tanışmıştım. Üç yıl Türkçe öğrendi. Daha sonra da Nasreddin Hocayı her yönü ile ele alıp, doğru bilgilere ulaştı. Hatta hangi fıkraların Nasreddin Hoca’ya ait olup olmadığını bilecek kadar da onu tanıdı. Elde ettiği bilgilerle Japonya’da, Nasreddin Hoca günleri düzenledi. Gelen davetleri karşılamakta da büyük güçlük çekti. Nasreddin Hoca’yı Japon halkına sevdirdi.
Tokyo Metropolitan Müzesi’nde, 2003 Türkiye Yılı nedeniyle açılan, `Türkiye`de Üç Büyük Medeniyet” sergisi çerçevesinde, düzenlenen Nasreddin Hoca” konulu konferans büyük ilgi görmüştü. Bayan MİTSİKO KOJİMA’nın Türk kültürü hakkında verdiği konferans, müze ziyaretçilerinin ilgi gösterdiği etkinliklerin başında geldi.

Nasreddin Hoca, yalnız ülkemizin değil, Türk dünyasının dünyadaki hemen tüm ülkelerin tanıdığı ve tanımak istediği bir düşünürdür. O nedenle de Eskişehir’de yapılacak olan Nasreddin Hoca etkinliklerine ulusal ve uluslararası perspektiften bakılmalı ve şenlik programları da buna göre şekillendirilmelidir.

Categories: Sivrihisar Haberleri

Yorum yaz

Mail adresi yazarsanız yayımlanmayacaktır.
Gerekli alan*