Sivrihisar Saat Kulesi

sivrihisar-manzara

Sivrihisarın Simgesi

saatkuleSaat Kulesi Sivrihisar’ın simgelerinden biridir. 1899 yılında dönemin kaymakamı Mahmut Bey ve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Büyüktür ve ilgi çekicidir. Sivrihisar’ın sembolüdür.

İlçenin her tarafından rahatça görülebilmesi için yüksek bir kaya kütlesi üzerine inşa edilmiştir. Kare prizma gövdeli olup, 12 m. yüksekliğindedir. Kesme taşlarla yapılmış olup dört tarafında da saat vardır. Aylık kurma ile çalışır. Pirinçten yapılma çan, tokmakla saat başı çalar.

2012 yılında yapılan restorasyonla ilk yapılan zamandaki görünümü verilmiş. Çıkış yolundaki çevre düzenlemesi yapılıp gecede spotlarla ışıklandırılmıştır.

4.5.2010 – Necmi Günay – Saat Kulesine arka taraftaki sekiz basamaklı bir merdiven ile çıkılmaktadır. Üzerinde demir parmaklıklı bir de şerefesi bulunmaktadır. Bunun üzeri kubbe ile örtülüdür. Saat kadranı şehre hakim yere konulmuştur.

Türkiye’de çoğu ilçeye nasip olmayan birçok değer gibi Sivrihisar’ın “Saat Kulesi” de ender kültür varlıkları arasında bize atalarımızdan kalan mirastır ve tarihi eser statüsü kazandırarak korunmalıdır.

Saatin olduğu yeri gerekli düzenlemeler yapılarak kafeterya ve seyir tepesi haline getirip izlerken çaylarını ve kahvelerini yudumlayacak mekanlar yapmalıyız.

sivrihisar-saat-kulesi-geceSaat Kulesi’nin bakımını Değerli büyüğümüz Süleyman Özenç yapıyor. Süleyman usta 60 yıl aralıksız ve karşılık beklemeden saatin bakımını yapmayı sürdürdü. Saatçi Süleyman Usta, 5 günde bir saati kuruyor. Ayrıca meydana gelen arızaları da tamir ediyor.

Vazgeçilmez bir ihtiyaca dönüşen “saat kavramı” insanı zamanın peşinden koşarak mekanik bir varlık haline getirdi. Bizim zamana hükmetmemizi unuturdu. Unutulan bir diğer özellikte SİVRİHİSAR…

Bizleri unutanları ve uyuyanları biliyoruz. Uyumadığımızı ve unutmadığımızı geçici ve zaman kazandırıcı oyalamalardan kurtularak Sivrihisar’ı şaha kaldırmalıyız.