Sanatçının Katkısı

Yaptığı çalışmalar ile herkesi şaşırtan ve hayranlık duyulmasına neden olan Sivrihisar Belediye başkanı Hamid Yüzügüllü, ilçeyi üç gün sürecek Nasreddin Hoca festivaline hazırlarken, ilçenin sakinleri de ilçelerinin Türkiye çapında bir adım daha öne çıkması için çaba gösteriyorlar

İKİ ÜNİVERSİTE YERİNE

1950 yılında Sivrihisar’da doğan Metin Yurdanur, ilçeye en çok katkıda bulunanların başında geliyor. Bugün ülkemizin önde gelen heykeltıraş sanatçılarından biri olan Metin Yurdanur, çocukluğunda Sivrihisar yöresinde var olan Friglerin kalıntılarından etkilenerek, güzel sanatlara yöneldi ve sonunda Türkiye’nin dünya çapındaki heykeltıraş sanatçılarından biri oldu. Türkiye’nin her tarafında başta Atatürk olmak üzere çeşitli konularda heykelleri olan sanatçı Metin Yurdanur belki de bir tek Eskişehir’de yeterince ilgi görmüyor. Sanatçının şehir merkezinde bir eseri yok. Eskişehir heykeller kenti olarak biliniyor. Ama kendi evladına yeterince sahip çıkamıyor. Demek ki, bu işlerden sorumlu olan kişi de bir yabancı hayranlığı var. Öyle ya, Eskişehir’in belediye binası bile iki üniversitemiz dururken, İTÜ’lülerin yapması isteniyor.

Ancak, Sivrihisar’ı yönetenlerin, Eskişehir’dekine göre daha memleketlisine düşkün olduğu görülüyor. Önümüzdeki Cuma, Cumartesi ve Pazar günü Sivrihisar’a gidenleri, Sivrihisarlı heykeltıraşın yaptığı Nasreddin Hoca heykeli karşılayacak. Devlet sanatçısı unvanına da sahip olan Metin Yurdanur, doğduğu Sivrihisar’da tarihi bir evin restorasyonunu yaptırarak, heykel müzesine çevirdi. Ev henüz açılmadı. 100 yıllık kiliseye yakın olan müzede heykeller yapan sanatçı Yurdanur, yaptığı eserleri kilisenin çevresindeki Sivrihisar ile bütünleşmiş kayaların çevresine yerleştirdi. Nasreddin Hoca etkinlikleri ile bu yerde hizmete girecek. Hemşerim sanatçının kayalık yamaçlara yaptığı kurtuluş savaşımızı canlandırdığı heykeller ile diğer heykeller ilçeye daha fazla turist gelmesine de neden olacak. Yakın gelecekte de bu eserler Sivrihisar’ın simgeleri arasına girecektir.

Yakında ilçe belediyesi 12 sokakta sokak iyileştirmesi yapacak. İyileştirme olmayacak sokaklarda oturan ilçe sakinleri, ilçeye gelmeye başlayan turist sayısını artırmak için evlerinin dış yüzeylerini boyadılar. Sonuç olarak Metin Yurdanur’un yurt dışındaki heykellerini saymıyorum. Türkiye’deki 100 heykeline yeni heykeller Sivrihisar’dan yükseliyor. Önümüzdeki dönemde bu heykeller Sivrihisar adı ile anılacak.

Categories: Arşiv

Yorum yaz

Mail adresi yazarsanız yayımlanmayacaktır.
Gerekli alan*