Nasreddin Hoca Festivali

Türk ve dünya mizahının abide şahsiyetlerinden olan Nasreddin Hoca; Arapların Cuha’sından, İranlıların Nasîrüddin Tûsi’sinden, eski Yunan’ın Ezopos’undan, Almanların Eulenspiegel’inden, Bulgarların Hitar Petar’ından daha da ünlüdür.

Bugün kendisine ait olmayan fıkraların bile ona mal-edilmesi, büyük şöhretinin yansımaları olarak kabul edilmelidir. Bütün bir Türk dünyasının ortak değeri olan Nasreddin Hoca, bu yönüyle uluslar arası niteliğinden daha da önemlidir. Çünkü Türk kültürünün temel direklerinden biri de Nasreddin Hoca olmaktadır. Türkistan dan Macaristana, Sibiryadan Kuzey Afrika’’ya kadar Türk-İslam Medeniyetinin ayak bastığı her yerde; Nasreddin Hoca, Molla Nasreddin, Afandi, Apandi, Avanti, Hoja Nasr gibi değişik adlarla karşımıza çıkan Hocanın bu geniş coğrafyasına sonraları Avrupa ülkeleri de eklenir. Bu anlamda Nasreddin, yerel olmadan evrensel olunamayacağının da en güzel kanıtıdır.

“Nasreddin Hoca birgün…” diye başlayıp, ibretli bir gülmece evrenine insanı taşıyan Hoca fıkralarında ince bir düşünüş, keskin bir zeka, latif ve zarif bir nüktenin izleri sürülür. Aslında fıkralarından da anlaşılacağı üzere o, halkın arasında, ‘dünyanın merkezinde’ durmaktadır. Sağlam karakterli, hünerli ve çalışkandır. Odun keser, hayvan yükler, buğdayım değirmene götürür, eşeğiyle turşu satar, arada alışverişe gider, imamlık eder, kadılık yapar, davetlerde hazır bulunur. Daima bir kalabalık arasında, her taşın altında, her üzüntü ve sevinçte, her iyi ve kötü günde o vardır.

***

Nasreddin Hoca Kültür Sanat Festivali

Sivrihisar, 2017 yılı Uluslararası Nasreddin Hoca Festivali için büyük bir hazırlığa başladı. DEVAMI >

Categories: Genel

Yorum yaz

Mail adresi yazarsanız yayımlanmayacaktır.
Gerekli alan*