Araştırmalar Sonucu Nasreddin Hoca

mezar-tas-3

Nasrettin Hocanın, Konya Akşehir’e gömüldüğü kabul ediliyordu. Fakat yapılan araştırmalar sonucu Hocanın doğduğu Eskişehir Sivrihisar’a defnedildiği ortaya çıktı.

Nasreddin Hocanın mezar taşı Sivrihisar Belediyesi tarafından koruma altında alınmış olup 3 boyutlu Lazer ile taranan ve katı modeli oluşturulacak sanduka taşının, elde edilecek bu verilerden yararlanılarak birebir kopyası yapılacak Sivrihisar belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü teknolojiye verdiği önemle 3 boyutlu lazer tarama uygulanan Nasreddin hoca sandukası dijital arşive kazandırılıyor. Sivrihisar belediyesi ile yaptığımız tanıtım çalışması çerçevesinde bu değerli ve önemli projenin çekimlerini yaptık. -Haadi Mousavi-

Nasreddin Hoca`nın mezar sandukası Sivrihisar Belediyesi tarafından koruma altındadır. Sanduka Taşının 3 boyutlu lazer ile taranarak katı modeli oluşturulacak, elde edilen bu verilerden yararlanılarak birebir kopyası yapılacak Sivrihisar Belediye Başkan`ı Hamid YÜZÜGÜLLÜ teknolojiye verdiği önemle 3 boyutlu lazer tarama uygulanan Nasreddin Hoca`nın sandukasını dijital arşive kazandırmış bulunmaktadır. ve yakın bir tarihte Belediyemiz tarafından hizmete açılan Nasreddin Hoca parkındaki makamında sergilenecektir.

mezar-tas-1
mezar-tas-2
mezar-tas-5
mezar-tas-4
http://haadimousavi.com/blog